Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

16 | 01 | 2021

Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosenne pozdrowienia z PZSP w Olszance

 

Każdy przyzna , iż najpiękniejszą porą roku jest wiosna, toteż  nie dziwi, że wszyscy czekają na nią  z wielką niecierpliwością, każdego dnia wypatrując z nadzieją pierwszych oznak, budzącej się po zimowym śnie, przyrody.  Przedłużająca się zima, mroźne dni  sprawiają, że jeszcze bardziej tęsknimy za słoneczkiem, ciepłem, śpiewem ptaków  i zielenią.  Aby zachęcić ją do szybszego nadejścia uczniowie z PSP w Olszance na przekór pogodzie i wskaźnikom termometrów  postanowili pod koniec marca zgodnie ze starym ludowym  zwyczajem uroczyście powitać Panią Wiosnę.

Od pierwszej lekcji  w szkole było kolorowo i wiosennie. Zabawę rozpoczęto od wspólnego spotkania wszystkich uczniów ze szkoły podstawowej w sali gimnastycznej, gdzie każda klasa prezentowała swój okrzyk, zawołanie wiosenne, piosenkę oraz własnoręcznie przygotowany  kolorowy gaik. Wszyscy uczniowie byli przebrani w kolory tęczy, nie zabrakło: Żabek, Panien Wiosenek, Rolników, Gospodyń, Kwiatów, Zwierzątek i innych  postaci. Apel prowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego SP – Mateusz Markowski.  Wszystkie klasy przygotowały się do konkurencji na bardzo wysokim poziomie i  równie mocno zaangażowały się w swój występ. Było kolorowo i radośnie, niemal czuło się ciepły powiew wiosny.  Na zakończenie prezentacji zgodnie ze zwyczajem naszej Szkoły  zaproszono wszystkich do utworzenia zielonego korowodu, na czele z Marzanną - zimową panną.  Przebrani uczniowie z zielonymi gaikami i kolorowymi kwiatami w dłoni,  wyruszyli  barwnym pochodem wraz ze swoimi wychowawcami obwieścić całej Olszance i Pogorzeli, że zimy już nie ma, że Wiosny zawitała już w nasze okolice. Wesoły i rozśpiewany pochód dzieci odwiedził m.in. Ośrodek Zdrowia, Aptekę, Urząd Gminy w Olszance, gdzie został bardzo ciepło przywitany przez Panią Wójt – Anetę Rabczewską oraz innych pracowników, domy pań sołtys z  Pogorzeli i z Olszanki,  sklepy spożywcze, Urząd Pocztowy, Bank Spółdzielczy,  piekarnię Pani Barbary Wróbel – miejsce wypieku najsmaczniejszych  pączków, które nie mają sobie równych, Centralę Nasienną  i wszystkie inne bardzo  ważne miejsca w Pogorzeli i Olszance. Wszędzie  uczniów  witano   z uśmiechem i prawdziwą radością. Dzieci  życzyły wszystkim  samych słonecznych i wiosennych  dni, wręczały własnoręcznie wykonane kartki wiosenne i kwiaty, za co zostały później  obdarowane  słodkościami i innymi niespodziankami. Za wszystko serdecznie dziękujemy. Kolejnym punktem programu było udanie się na boisko szkolne i  spalenia Marzanny , aby ostatecznie  w ten sposób pożegnać zimę. I na tym zakończył się Pierwszy Dzień Wiosny w PSP w Olszance. Powrót do szkoły był bardzo radosny, gdyż przestał wiać chłodny wiatr, zrobiło się cieplej, a na niebie pojawiło się przywołane okrzykami dzieci prawdziwie, wiosenne słoneczko. A więc jest nadzieja, iż prawdziwa, ciepła i słoneczna Wiosna, wkrótce nadejdzie, czego życzymy wszystkim.

                                                                                             Tekst  Joanna Sowierszenko

                                                                                          Foto Damian Demski

Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosna, cieplejszy wieje wiatr...”
- o pierwszym dniu wiosny w Olszance

 

       Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy się nam z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałązkach, z radością towarzyszącą temu rozkwitowi, temu przebudzeniu. Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Jednak dzieci ze szkoły podstawowej   pokazały, że to szczególne święto można spędzić inaczej. Już od  samego rana za oknami naszej szkoły pięknie świeciło słońce, które przyprawiło wszystkich o wyśmienite humory. W niejednej z sal lekcyjnych zabrzmiały wesołe piosenki o tematyce wiosennej, ale nie tylko śpiew było słychać w murach szkoły. Aby zachęcić ją do szybszego nadejścia uczniowie z PSP w Olszance na przekór pogodzie i wskaźnikom termometrów  postanowili pod koniec marca zgodnie ze starym ludowym  zwyczajem uroczyście powitać Panią Wiosnę.


            Od pierwszej lekcji  w szkole było kolorowo i wiosennie. Zabawę rozpoczęto od wspólnego spotkania w sali gimnastycznej wszystkich klas ze szkoły podstawowej, gdzie każda klasa prezentowała swój okrzyk, zawołanie wiosenne, piosenkę oraz własnoręcznie przygotowany kolorowy gaik. Wszystkie klasy przygotowały się do konkurencji na bardzo wysokim poziomie i  równie mocno zaangażowały się w swój występ. Było kolorowo i radośnie, niemal czuło się ciepły powiew wiosny.

Na zakończenie „wiosennych potyczek” zgodnie ze zwyczajem naszej Szkoły  zaproszono wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Olszance do utworzenia barwnego korowodu na czele z Marzanną - zimową panną, dziełem uczennic z klasy szóstej: Julii, Sylwii i Leny. Przebrani uczniowie z zielonymi gaikami i kolorowymi kwiatami w dłoni,  wyruszyli  wiosennym pochodem wraz ze swoimi wychowawcami obwieścić całej Olszance i Pogorzeli, że Wiosna zawitała już w nasze okolice. Piękna, słoneczna pogoda, uśmiech i szczęście udzieliły się dzieciom i wszystkim napotkanym mieszkańcom miejscowości. Wesoły i rozśpiewany pochód dzieci odwiedził m. in. Ośrodek Zdrowia, Aptekę, Urząd Gminy w Olszance, domy pań sołtys z  Pogorzeli i z Olszanki,  sklepy spożywcze, kwiaciarnię „Joannę”, Urząd Pocztowy, piekarnię Pani Barbary Wróbel – która poczęstowała strudzonych wędrowców najpyszniejszymi paczkami pod słońcem,  Centralę Nasienną  i wszystkie inne bardzo  ważne miejsca w Pogorzeli i Olszance. Wszędzie  uczniów  witano   z uśmiechem i prawdziwą radością. Dzieci  życzyły wszystkim  samych słonecznych i wiosennych  dni, wręczały własnoręcznie wykonane kartki wiosenne, za co zostały później  obdarowane  słodkościami i innymi niespodziankami. Za wszystko serdecznie dziękujemy. Kolejnym punktem programu było udanie się na boisko szkolne i  spalenia Marzanny , aby ostatecznie  pożegnać zimę. I na tym zakończył się pierwszy dzień wiosny w PSP w Olszance.

Powrót do szkoły był bardzo radosny, na niebie wciąż przygrzewało piękne, wiosenne słoneczko.  Jesteśmy pewni, iż prawdziwa, ciepła i słoneczna Wiosna, wkrótce nadejdzie, czego życzymy wszystkim.

 Tekst i foto Joanna Sowierszenko

Powitanie wiosny

 

Jak uczniowie z Olszanki witali Wiosnę…

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach, z radością towarzyszącą temu rozkwitowi, temu przebudzeniu. To również czas  porządków, których dokonujemy po zimie, kiedy chcemy przygotować się na przyjście nowej pory roku. Odkurzamy stare kąty, wyrzucamy niepotrzebnie gromadzące się przedmioty, otwieramy szeroko okna na powiew świeżego powietrza. Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy i  żonkile. Bociany powracają z ciepłych krain. To znaki  odchodzącej  od nas zimy, z którą żegnamy się każdego roku w sposób symboliczny – topimy Marzanę.
            Z pewnością nie ma w Polsce szkoły, w której pominięto by obchodzenie wczesnowiosennego zwyczaju topienia Marzanny, również w PZSP w Olszance świętowano ten dzień w sposób niezwykły.  I choć od dawien - dawna  dzień ten kojarzył się wszystkim uczniom z wagarami, to w naszej szkole od paru lat jest jednak inaczej. Nikt nie myśli nawet o nie przyjściu do niej , gdyż w tym dniu jest u nas bardzo wesoło i zabawnie. Wędrując po szkolnych korytarzach już od samego rana można było spotkać  spacerujące dzieci-kwiaty, biedroneczki, panny Wiosenki,  ogrodników i sadowników, personel medyczny, rolników, pomoc drogową, leśne zwierzątka, a także nimfy. Uczniowie szkoły podstawowej wraz z Samorządem przygotowali na ten dzień wiele niespodzianek. Najpierw cała społeczność uczniowska spotkała się na apelu, podczas  którego nastąpiła prezentacja klas.  Liczyła się pomysłowość, oryginalność i sposób zaprezentowania swojego przebrania, piosenki i zawołania wiosny. Wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami przygotowały się do tej konkurencji znakomicie. Po zaprezentowaniu się klas przyszedł czas na kolejny etap konkursowych zmagań – na prezentację wiosennych gaików. Jury czekało trudne zadania, gdyż musiano przyznać miejsca, a przecież wszyscy zaprezentowali się znakomicie i na wysokim poziomie. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano każdej klasie. Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na wiosenny pochód. Przebrani uczniowie z zielonymi gaikami i kolorowymi kwiatami w dłoni,  wyruszyli  barwnym pochodem wraz ze swoimi wychowawcami obwieścić całej Olszance i Pogorzeli, że zimy już nie ma i, że Wiosny zawitała już w nasze okolice. Wesoły i rozśpiewany pochód dzieci odwiedził m. in. Ośrodek Zdrowia,  Aptekę, Urząd Gminy w Olszance, domy pani sołtys z  Pogorzeli i z Olszanki,  sklepy spożywcze, bank, bibliotekę,   kwiaciarnię „Joanna”, piekarnię Pani Barbary Wróbel – miejsce wypieku przepysznych pączków, które nie mają sobie równych, Centralę Nasienną   i wszystkie inne bardzo  ważne miejsca w Pogorzeli i Olszance. Wszędzie  uczniów  witano   z uśmiechem i prawdziwą radością. Dzieci  życzyły wszystkim  samych słonecznych i wiosennych  dni, wręczały własnoręcznie wykonane kartki wiosenne, za co zostały później  obdarowane  słodkościami i innymi niespodziankami. Za wszystko serdecznie dziękujemy.
Kolejnym punktem programu było udanie się na boisko szkolne i  spalenia Marzanny, aby ostatecznie  w ten sposób pożegnać zimę. I na tym zakończył się Pierwszy Dzień Wiosny w PZSP w Olszance. Wszyscy bawili się znakomicie, emocji nie zabrakło. Mamy nadzieje,  że ten dzień, co roku będzie obchodzony w podobnej atmosferze i, że nie zabraknie nam pomysłów na to,  by dobrze się bawić. Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do zorganizowania i umilenia nam tego niezwykłego dnia.

Tekst i foto  Joanna Sowierszenko


 

Powitanie wiosny!

 

Wiosna… wiosna wkoło… rozkwitły bzy...”
- o Pierwszym Dniu Wiosny w Olszance

        Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Jednak dzieci ze Szkoły Podstawowej  w Olszance pokazały, że to szczególne święto można spędzić inaczej. Od pierwszej lekcji  w szkole było kolorowo i wiosennie, za oknami  pięknie świeciło  słońce, które przyprawiło wszystkich w wyśmienite humory. Na korytarzach od rana można było spotkać: kolorowe panny kwiatowe, pszczółki, motylki, ogrodników i ogrodniczki, żabki, panny Wiosenki, rolników itp. Zabawę rozpoczęto od wspólnego spotkania w sali gimnastycznej wszystkich klas ze szkoły podstawowej. Uroczystość prowadził przewodniczący Szkoły Podstawowej – Wojtek Woźniak, który bardzo serdecznie przywitał wszystkich przybyłych i zaprosił do wspólnej zabawy - „wiosennych zmagań”. Każdą klasę reprezentowało dwóch kandydatów, którzy musieli wykazać się różnymi talentami: celnością, zdolnością rozpoznawania ptasich treli, szybkością i sprawnością fizyczną, a także pomysłowością i wiedzą. W drugiej części „wiosennych zmagań”  każda klasa prezentowała swój okrzyk, zawołanie wiosenne, piosenkę, przebranie oraz własnoręcznie przygotowany  kolorowy gaik.  Każda grupa została nagrodzona za swoje wysiłki i trudy. Wszystkie klasy przygotowały się do konkurencji na bardzo wysokim poziomie i  równie mocno zaangażowały się w swój występ. Było kolorowo i radośnie, niemal czuło się ciepły powiew wiosny. Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski oraz współpracujących z nim nauczycieli Bezkonkurencyjni okazali się szóstoklasiści, którzy zdobyli pierwsze miejsce. Na koniec zabawy wniesiono Marzanny  i zaproszono wielkiego uczonego (Jakub Oleksy), który opowiedział i wyjaśnił wszystkim, skąd wziął się zwyczaj związany z Marzanną, na czym on polega i co oznacza. Natomiast dziewczęta z klasy piątej: Patrycja Piecowa, Marta Bandura, Angelika Stańczyk wraz z  Pauliną Sytnik umiliły swoim śpiewem wykład uczonego.  Na zakończenie „wiosennych potyczek” zgodnie ze zwyczajem naszej Szkoły  zaproszono wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Olszance do utworzenia barwnego korowodu na czele z Marzanną - zimową panną.  Przebrani uczniowie z zielonymi gaikami i kolorowymi kwiatami w dłoni,  wyruszyli  wiosennym pochodem wraz ze swoimi wychowawcami obwieścić całej Olszance i Pogorzeli, że zimy już nie ma, a  Wiosna zawitała  w nasze okolice. Wesoły i rozśpiewany pochód dzieci odwiedził m. in. Ośrodek Zdrowia, Aptekę, Urząd Gminy w Olszance, gdzie został bardzo ciepło przywitany przez Panią Wójt – Anetę Rabczewską, domy pań sołtys z  Pogorzeli i z Olszanki,  sklepy spożywcze, Urząd Pocztowy, piekarnię Pani Barbary Wróbel – która poczęstowała strudzonych wędrowców najpyszniejszymi paczkami pod słońcem,  Centralę Nasienną  i wszystkie inne bardzo  ważne miejsca, firmy,  instytucje i zakłady pracy w Pogorzeli i Olszance. Wszędzie  uczniów  witano   z uśmiechem i prawdziwą radością. Dzieci  życzyły wszystkim  samych słonecznych i wiosennych  dni, wręczały własnoręcznie wykonane kartki wiosenne, ekologiczne  bukieciki kolorowych wiosennych kwiatów, za co zostały później  obdarowane  słodkościami, piłkami  i innymi niespodziankami. Za wszystko serdecznie dziękujemy.

            Kolejnym punktem programu było udanie się na boisko szkolne i  spalenia Marzanny , aby ostatecznie  pożegnać zimę. I na tym zakończył się Pierwszy Dzień Wiosny w PSP w Olszance.

Powrót do szkoły był bardzo radosny, na niebie wciąż przygrzewało piękne, wiosenne słoneczko.  Jesteśmy pewni, iż prawdziwa, ciepła i słoneczna Wiosna, wkrótce nadejdzie, czego życzymy wszystkim mieszkańcom Gminy Olszanka.

Tekst i foto Joanna Sowierszenko

obejrzyj więcej fotografii

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1802291
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
1211
1634
6888
1791063
1802291